Empiirisen tutkimukseni ensimmäinen osa on nyt suoritettu kissojen ruokakulujen suhteen. Muutama laskusuoritus on tehty sormilla ja sitten laskimella ja taas sormilla eikä tulos missään nimessä ole 100 % eksakti vaan pientä virhemarginaalia löytyy. On saatu tuliaisina Shebaa pari pussia, mutta roskiin on heitetty lihaa kun ei vaan ole kelvannut ronteille jne. Nämä tottakai vaikuttaa aktuaalisesti lopputulokseen, mutta täti-ihminen on suurpiirteinen ja tyytyy vähemmän tarkkaan summaan.
Ruokaa riitti kateille 54 päivää eli päivän märkäruoka maksoi kokonaista 1.67 € per päivä. Se tekee per kissa noin 42 senttiä päivässä.
 |
Kissari kvartetti Käkättäjät tutkimusmatkalla |
Lisäksihän meille tuli lihat samaan aikaan eli voin ottaa nekin tässä huomioon ja niiden summaksi tuli kokonaiset 1.12 € per päivä. Per kissa se on 0.28 €. Pojjat syövät lisäksi myös raksuja päivittäin, sanotaan vaikka 20 sentti per päivä = 10.80 €/ 54 päivää.
 |
Nilsson, Nilsson tsiigaa nyt : monella kymmenellä sentillä ruokaa MEILLE!!! |
Näin saamme laskettua täti-ihmisen massivisen rahallisen panostuksen kissojen eväisiin eli kustannus on
huikeat n. 0.90 € per päivä per kissa!
Alle eurolla siis kissa saa syödäkseen päivittäin raakaa lihaa ja laadukasta märkäruokaa niin että 3 meillä taitaa olla vähän liian pläskei ja yksi ei. Välillä hurjastellaan Latzilla , yleensä kivipiiraan ohessa kun se maittaa vaan kunnon soosin kanssa.
 |
Uusin tilaus |
Tällä kertaa hyödynnettiin paria tarjousta ja viljattomia Porta 21 raksuja sai 500 g bonuspisteillä. Sitten kun ostan aina kerralla yli satasella niin saan 2 x 5 % alennusta eli säästöohjelma-alennuksen ja varastoi-tarjouksen.
 |
Siis kyllä mä voin tän avata, tästä sivusta kun järsii niin jo alkaa naksuja ilmestymään! |
|
Piffitkin muuten tulee huomenna eli jatkamme empiiristä tutkimustamme osalla 2 koska nyt oli possun sytämmet alessa ja ehkä alamme hieman säätelemään noiden pikkupläskien ruokamääriä...